APC SMT2200I uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 1980 W 11 AC outlet(s)
APC SMT2200I. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 1980 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, IEC Jumpers, Power plug: C20 coupler, AC outlets quantity: 11 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery recharge time: 3 h, Replacement battery cartridge: RBC55. Form factor: Tower, Product color: Black, Display type: LCD. Width: 7.76" (197 mm), Depth: 21.4" (544 mm), Height: 17.1" (435 mm)
Manufacturers: APC , Schneider Electric SA
SKU: APWSMT2200I
Manufacturer part number: SMT2200I
Vendor: SP Richards
Attribute nameAttribute value
Width7.76"
Depth21.4"
Height17.1"
Weight107.6 lbs
Battery Recharge Time3 h
Input Frequency50/60 Hz
DisplayLCD
Display TypeLCD
UPS topologyLine-Interactive
Number of output IEC jumpers2
Output frequency regulation47 - 53, 57 - 63 Hz
Emergency Power Off (EPO)Yes
Harmonized System (HS) code85078000
Software CDYes
SmartSlotYes
Resource CDYes
Compliance certificatesRoHS
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesGreen Premium
Packaging data
Package width15"
Package depth30"
Package height27.5"
Package weight136.5 lbs
Ports & interfaces
AC outlets quantity11 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler, IEC Jumpers
Power plugC20 coupler
Design
CertificationCE, CSA, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH
Form factorTower
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H)0 - 95 %
Operating altitude0 - 118110.2"
Non-operating altitude0 - 590551.2"
Power
Output power capacity2.2 kVA
Features
Output power1980 W
Noise level45 dB
Surge energy rating365 J
Input operation voltage (min)151 V
Input operation voltage (max)302 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
WaveformSine
Audible alarm modesLow battery alarm
Audible alarm(s)Yes
Other features
Number of batteries supported1
Packaging content
Cables includedRS-232, USB cable
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Replacement battery cartridgeRBC55
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width7.76"
Depth21.4"
Height17.1"
Weight107.6 lbs
Battery Recharge Time3 h
Input Frequency50/60 Hz
DisplayLCD
Display TypeLCD
UPS topologyLine-Interactive
Number of output IEC jumpers2
Emergency Power Off (EPO)Yes
Software CDYes
SmartSlotYes
Resource CDYes
Compliance certificatesRoHS
Technical details
Product colorBlack
Packaging data
Package width15"
Package depth30"
Package height27.5"
Package weight136.5 lbs
Ports & interfaces
Power plugC20 coupler
Design
Form factorTower
Operational conditions
Power
Output power capacity2.2 kVA
Features
Output power1980 W
Noise level45 dB
Surge energy rating365 J