Brady M21-375-423 printer label White Self-adhesive printer label
Brady M21-375-423. Product color: White, Label type: Self-adhesive printer label, Material: Polyester. Label width: 252" (6.4 m), Label height: 0.375" (9.53 mm)
Manufacturer: Brady
SKU: 4990214
Manufacturer part number: M21-375-423
No shipping options
- Glossy white finish with permanent acrylic is thermal transfer printable
- Meets requirements of a halogen-free material per DIN VDE 0472 part 815
- All-in-one cartridge includes ribbon and label supply
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Label Width252"
Label Height0.375"
MaterialPolyester
Adhesive TypePermanent
Label TypeSelf-adhesive printer label
Adhesive MaterialAcrylic
Finish typeGloss
Technical details
Product colorWhite
Design
CertificationRoHS
Features
Compatible productsBMP 21 PLUS, LABPAL
Performance
Print technologyThermal transfer
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Label Width252"
Label Height0.375"