Brady M21-375-595-WT printer label White Self-adhesive printer label
Brady M21-375-595-WT. Product color: White, Label type: Self-adhesive printer label, Material: Vinyl. Label width: 0.375" (9.53 mm), Sheet length: 288.2" (7.32 m)
Manufacturer: Brady
SKU: 4295913
Manufacturer part number: M21-375-595-WT
No shipping options
- All-in-one cartridge includes ribbon and label supply
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Sheet Length288.2"
MaterialVinyl
ShapeRectangle
Adhesive TypePermanent
Label TypeSelf-adhesive printer label
Adhesive MaterialAcrylic
Label Width0.375"
Rolls per pack1
Finish typeGloss
Printing media thickness101.6 µm
Suitable for outdoor useYes
Ribbon includedYes
Technical details
Product colorWhite
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-40 - 82 °C
Features
PurposeUniversal
Performance
Print technologyThermal transfer
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Sheet Length288.2"
MaterialVinyl
ShapeRectangle
Adhesive TypePermanent
Adhesive MaterialAcrylic
Label Width0.375"
Rolls per pack1
Finish typeGloss
Suitable for outdoor useYes
Ribbon includedYes
Technical details
Product colorWhite
Operational conditions