Eaton 9PX1000GRT uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1 kVA 900 W 8 AC outlet(s)
Eaton 9PX1000GRT. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 1 kVA, Output power: 900 W. AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C14 coupler, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA). Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Silver, Rack capacity: 2U. Width: 17.3" (440 mm), Depth: 17.7" (450 mm), Height: 3.41" (86.5 mm)
Manufacturer: EATON
SKU: 4750006
Manufacturer part number: 9PX1000GRT
Attribute nameAttribute value
Width17.3"
Depth17.7"
Height3.41"
Weight38.6 lbs
Input Frequency50/60 Hz
Display TypeLCD
Power factor0.9
Input power factor0.99
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Output voltage regulation1 %
Emergency Power Off (EPO)Yes
Quick installation guideYes
Serial interfaceYes
Cold startYes
Compliance certificatesRoHS
Technical details
Product colorBlack, Silver
Serial interface typeRS-232
Sustainability certificatesENERGY STAR
Ports & interfaces
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
RS-232 ports1
USB 2.0 ports quantity1
Power plugC14 coupler
USB portYes
Design
CertificationIEC 62040-2 Class B Cat C2 / CISPR22 Class B / FCC part 15 Class B
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-15 - 55 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 96 %
Operating altitude0 - 118110.2"
Power
Nominal input voltage208 V
Output power capacity1 kVA
Features
Rack capacity2U
Output power900 W
Noise level40 dB
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)276 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency92 %
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)3 %
LED indicatorsYes
Surge protectionYes
Other features
Nominal output voltage208 V
Packaging content
Cables includedRS-232, USB cable
ManualYes
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width17.3"
Depth17.7"
Height3.41"
Weight38.6 lbs
Input Frequency50/60 Hz
Display TypeLCD
Power factor0.9
Input power factor0.99
Output voltage regulation1 %
Emergency Power Off (EPO)Yes
Quick installation guideYes
Serial interfaceYes
Cold startYes
Compliance certificatesRoHS
Technical details
Product colorBlack, Silver
Serial interface typeRS-232
Ports & interfaces
AC outlet typesC13 coupler
RS-232 ports1
USB 2.0 ports quantity1
Power plugC14 coupler
USB portYes
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Power
Nominal input voltage208 V
Output power capacity1 kVA
Features
Rack capacity2U
Output power900 W
Noise level40 dB
Efficiency92 %
LED indicatorsYes
Surge protectionYes
Other features
Nominal output voltage208 V