iogear GCS1322TAA4C KVM switch Black
iogear GCS1322TAA4C. Keyboard port type: USB, Mouse port type: USB, Video port type: HDMI. HD type: 4K Ultra HD, Maximum resolution: 3840 x 2160 pixels. Product color: Black, Housing material: Metal. Width: 13.2" (335 mm), Depth: 6.06" (154 mm), Height: 2.6" (66 mm). Package width: 21.3" (540 mm), Package depth: 5.24" (133 mm), Package height: 9.25" (235 mm)
Manufacturer: iogear
SKU: 6829403
Manufacturer part number: GCS1322TAA4C
No shipping options
2-Port Dual View HDMI Secure KVM with Audio and CAC Protection Profile v4.0
Secure and manage multiple data-sensitive systems from one workstation from internal and external cybersecurity threats with the TAA-compliant IOGEAR 2-Port Dual View HDMI Secure KVM with Audio and CAC Protection Profile v4.0. Enable authorized users secure access to up to four systems with one keyboard, mouse, up to two 4K @60Hz monitors and dedicated common access card (CAC) reader port.
NIAP Certified, Common Criteria Compliance & TAA Compliant
Superior Video Quality
The secure KVM switch supports a dual view display and exceptional 4K Ultra-HD resolutions up to 3840x2160 @60Hz. With the addition of the universal KVM cables, the secure KVM switch can support any monitor port even if the monitor uses a different display standard while enabling a universal display standard.
Active Tamper-Proof System
Dedicated Common Access Card Reader Port
Compatible with IOGEAR Remote Port Selector
Data Channel Isolation and Unidirectional Data Flow
  • NIAP-Certified PP4.0
  • CAC & Biometrics Support
  • Superior 4K UHD Video Resolution
  • Port Selection via Push-Button and Remote Port Selector for Enhanced Security
  • Isolated Channel per Port
  • Active Chassis Intrusion Detection
  • Tamper-Evident Seals
  • Tamper-Proof Hardware
  • Non-Reprogrammable Firmware
  • Clears Keyboard Buffer
  • Analog Speaker Support
  • Multiplatform Support
  • Rugged Metal Enclosure
  • Build-In, Internal Power Supply
Superior Video Quality
Active Tamper-Proof System
  • NIAP-Certified PP4.0
  • CAC & Biometrics Support
  • Isolated Channel per Port
  • Tamper-Evident Seals
  • Tamper-Proof Hardware
  • Non-Reprogrammable Firmware
  • Clears Keyboard Buffer
  • Analog Speaker Support
  • Multiplatform Support
  • Rugged Metal Enclosure
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width13.2"
Depth6.06"
Height2.6"
Weight4.63 lbs
Housing MaterialMetal
HD type4K Ultra HD
Console portsHDMI, USB A
Technical details
Product colorBlack
Packaging data
Package width21.3"
Package depth5.24"
Package height9.25"
Package weight4.76 lbs
Ports & interfaces
HDMI ports quantity2
Number of computers controlled2
Design
Built-in displayNo
Features
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Linux operating systems supportedYes
Performance
Keyboard port typeUSB
Video port typeHDMI
Mouse port typeUSB
System requirements
Windows operating systems supportedYes
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width13.2"
Depth6.06"
Height2.6"
Weight4.63 lbs
Housing MaterialMetal
HD type4K Ultra HD
Console portsHDMI, USB A
Technical details
Product colorBlack
Packaging data
Package width21.3"
Package depth5.24"
Package height9.25"