Kramer Electronics C-A35M/2RAM-3 audio cable 35.4" (0.9 m) 3.5mm 2 x RCA Black
Kramer Electronics C-A35M/2RAM-3. Connector 1: 3.5mm, Connector 1 gender: Male, Connector 2: 2 x RCA, Connector 2 gender: Male, Cable length: 35.4" (0.9 m), Product color: Black
Manufacturer: KRAMER ELECTRONICS
SKU: 2965966
Manufacturer part number: 95-0122003
No shipping options
Kramer’s A35M/2RAM and A35F/2RAM series cables are simple adapters which have a stereo 3.5mm connector at one end, and two male RCA connectors at the other. They provide passive conversion between 3.5mm and dual RCA connectors, most often adapting a PC sound card or MP3 player to the audio inputs of a sound system or display device.
- Quality Construction - Molded male dual RCAs on one end and molded 3.5mm on the other.
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Cable Length35.4"
Technical details
Product colorBlack
Features
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector 13.5mm
Connector 22 x RCA
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Cable Length35.4"
Technical details
Product colorBlack
Features
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector 13.5mm