Lenovo 40AW0065WW mobile device charger Black Indoor
Lenovo 40AW0065WW. Charger type: Indoor, Power source type: AC, Charger compatibility: Universal. Input voltage: 100 - 240 V, Maximum output voltage: 20 V. USB Type-C ports quantity: 1. Cable length: 70.9" (1.8 m), Product color: Black
Manufacturer: Lenovo
SKU: 5850160
Manufacturer part number: 40AW0065WW
No shipping options
Streamline your life with a 65W USB-C AC Travel Adapter. Changing the way you travel for business or pleasure, the Lenovo 65W USB-C AC Travel Adapter eliminates the need for multiple chargers. Power your USB-C devices any time with 4 interchangeable plugs (US, EU, AU, UK) for 100V - 240V outlets at hotels, cafes, or airports. When you’re done, just pack the compact adapter in the included pouch, and you’re ready to adventure.
  • Ultraportable, lightweight design perfect for frequent commutes and travel
  • Effortlessly refuel your USB-C laptop or device on the go with a single adaptor
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width2.35"
Depth1.67"
Weight4.13 oz
Included power plug typesAU, EU, UK, US
Height1.18"
Input Frequency50 - 60 Hz
Cable Length70.9"
AC adapter power65 W
Harmonized System (HS) code85044090
USB Power Delivery revision3.0
USB Type-C ports quantity1
Minimum output voltage5 V
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesCE
Sustainability complianceY
Packaging data
Package weight16.1 oz
Package width6.69"
Package depth5.24"
Package height2.76"
Design
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95 %
Power
Maximum output voltage20 V
Input voltage100 - 240 V
Power source typeAC
Features
Input current1.2 A
Plug and PlayY
Output voltage5,9,15,20 V
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Cables includedUSB Type-C
Performance
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width2.35"
Depth1.67"
Weight4.13 oz
Height1.18"
Input Frequency50 - 60 Hz
Cable Length70.9"
AC adapter power65 W
USB Power Delivery revision3.0
USB Type-C ports quantity1
Minimum output voltage5 V
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesCE
Sustainability complianceY
Packaging data
Package weight16.1 oz
Package width6.69"
Package depth5.24"
Package height2.76"
Design
Operational conditions
Power
Maximum output voltage20 V
Input voltage100 - 240 V
Power source typeAC
Features
Input current1.2 A