Panduit FTE24A1A1 fiber optic splice enclosure
Panduit FTE24A1A1. Cable diameter supported (max): 0.5" (1.27 cm). Product color: White, Housing material: Steel, International Protection (IP) code: IP66. Width: 24" (609.6 mm), Depth: 11.4" (290.3 mm), Height: 24" (609.6 mm)
Manufacturer: Panduit
SKU: 12753642
Manufacturer part number: FTE24A1A1
No shipping options
The fiber splice enclosure shall house, organize, manage and protect fiber optic cables and splices. The enclosure meets UL 508A, as well as NEMA type 4/12/4X, and IP66 rating. The enclosure shall be validated to accommodate a maximum of 360 fibers, using fifteen 24 fiber fusion splice modules (FOSM’s). To be included are fiber splice modules with approved mounting brackets, slack managers to accommodate up to three meters of slack, and grounding kit.
  • High density splicing
  • Pre-fabricated build
  • Custom FOSM bracket
  • High density splicing
  • Pre-fabricated build
  • Custom FOSM bracket
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Number of fibers supported (max)360
Width24"
Depth11.4"
Height24"
Housing MaterialSteel
Cable diameter supported (max)0.5"
Technical details
Product colorWhite
Features
Wall mountableY
International Protection (IP) codeIP66
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width24"
Depth11.4"
Height24"
Housing MaterialSteel