StarTech.com RKCONSUV10 KVM cable Black 118.1" (3 m)
StarTech.com RKCONSUV10. Cable length: 118.1" (3 m), Keyboard port type: USB, Mouse port type: USB. Weight: 10.8 oz (307 g), Package width: 0.394" (10 mm), Package depth: 8.66" (220 mm). Master (outer) case width: 30.1" (765 mm), Master (outer) case length: 24.2" (615 mm), Master (outer) case height: 7.28" (185 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: STCRKCONSUV10
Manufacturer part number: RKCONSUV10
Vendor: SP Richards
No shipping options
  • Get crystal-clear picture quality with support for HD resolutions up to 1920x1200 or 1080p
  • Accommodate variable rack configurations, with cables available in different lengths
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Weight10.8 oz
Master (outer) case length24.2"
Master (outer) case width30.1"
Master (outer) case height7.28"
Cable Length118.1"
Maximum video resolution1920 x 1200 pixels
Harmonized System (HS) code84733080
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesRoHS
Packaging data
Package weight11.4 oz
Package width0.394"
Package depth8.66"
Package height7.87"
Features
Connector 2VGA + USB 2.0 Type A
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector 1VGA
Connector contacts platingNickel
Cable jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Performance
Keyboard port typeUSB
Video port typeVGA
Mouse port typeUSB
Logistics data
Quantity per master (outer) case50 pc(s)
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Weight10.8 oz
Master (outer) case width30.1"
Cable Length118.1"
Technical details
Product colorBlack
Packaging data
Package weight11.4 oz
Package width0.394"
Package depth8.66"
Package height7.87"