StarTech.com SAS729PW18 internal power cable 18" (0.457 m)
StarTech.com SAS729PW18. Cable length: 18" (0.457 m), Connector 1: SATA 15-pin, Connector 2: LP4 M, SAS 29 Pin Plug. Weight: 1.59 oz (45 g). Package width: 4.92" (125 mm), Package depth: 8.86" (225 mm), Package height: 0.984" (25 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 1945649
Manufacturer part number: SAS729PW18
No shipping options
Connect a SAS hard drive to a SATA controller.
Ideal for use with SAS external storage devices, Host Bus Adapters and RAID controllers, this high quality 18in SAS (29-Pin) to SATA Cable delivers both power (LP4) and data connectivity. This high quality SAS-SATA cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
*Please note that the SATA controller must support SAS drives.
The StarTech.com Advantage
- Allows you to connect a SAS hard drive to a SATA controller that supports SAS drives
- One cable provides both power and data connections
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Weight1.59 oz
Cable Length18"
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Technical details
Product colorRed
Sustainability certificatesRoHS
Packaging data
Package width4.92"
Package depth8.86"
Package height0.984"
Package weight1.23 oz
Features
Connector 2LP4 M, SAS 29 Pin Plug
Connector 1SATA 15-pin
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Weight1.59 oz
Cable Length18"
Compliance certificatesRoHS
Technical details
Product colorRed
Packaging data
Package width4.92"
Package depth8.86"
Package height0.984"
Package weight1.23 oz
Features