Thermaltake AC-010-B51NAN-A1 fan speed controller 5 channels 5.5" Black
Thermaltake AC-010-B51NAN-A1. Channels quantity: 5 channels, Product color: Black, Display diagonal: 5.5". Speed control range: 0 - 9990 RPM, Temperature range (T-T): 0 - 90 °C. Width: 5.83" (148 mm), Depth: 3.46" (88 mm), Height: 1.65" (42 mm)
Manufacturer: Thermaltake
SKU: 4169513
Manufacturer part number: AC-010-B51NAN-A1
No shipping options
Commander FT – Touchscreen Fan Controller
The Commander FT is Thermaltake’s first-ever touchscreen fan controller, allowing you to monitor and control the fan speed and system temperature of five fans at one time! The expansive 5.5” touchscreen—one of the largest available—makes interacting with it easy, and the auto, manual, performance, and silent operating modes give you comprehensive control of fan cooling performance. All you need is an empty 5.25” driver bay and you’re ready to go.
5.5” Remarkable Touchscreen
With the Commander FT’s extraordinarily large 5.5” touch panel and gorgeous layout, on-the-fly cooling control and noise adjustments have never been easier.
Auto and Manual Mode
Performance and Silent Mode
Intuitive Fan Speed Slider
The fan speed slider offers complete fan control through a user-friendly interface.
Channel Selector
The Commander FT supports up to five independent fans, with each channel delivering up to 10W to drive all types of fan efficiently. Tap from ‘1’ to ‘5’ on the central fan display to easily adjust fan speeds independently .
Thermal Monitoring
Comprehensive Control of Fan Cooling and Noise
Support up to five independent fans, each channel delivers up to 10W to drive any type of fans efficiently. Commander FT makes it easier for users to make adjustments on cooling control and minimize the noise as well.
Easy Installation
The Commander FT comes with all necessary cables to connect up to five fans with standard 3-pin or PWM connector. All you need is an empty 5.25” drive bay and you’re ready to go!
5.5” Remarkable Touchscreen
Auto and Manual Mode
Performance and Silent Mode
Intuitive Fan Speed Slider
Channel Selector
Thermal Monitoring
Easy Installation
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width5.83"
Depth3.46"
Height1.65"
Weight10.6 oz
Housing MaterialPlastic, Steel
Control typeTouch
Temperature range (T-T)0 - 90 °C
Speed control range0 - 9990 RPM
Technical details
Product colorBlack
Design
Built-in displayYes
Features
Channels quantity5 channels
Display
Display diagonal5.5"
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width5.83"
Depth3.46"
Height1.65"
Weight10.6 oz
Housing MaterialPlastic, Steel
Control typeTouch
Technical details
Product colorBlack
Design
Built-in displayYes
Features
Channels quantity5 channels
Display
Display diagonal5.5"