Trendnet TI-RSP100048 power supply unit 1000 W Gray
Trendnet TI-RSP100048. Total power: 1000 W, AC input voltage: 100 - 240 V, AC input frequency: 50/60 Hz. Purpose: Server, Mean time between failures (MTBF): 313100 h, Certification: CE UL 508CB 60950-1 TUV EN60950-1. Product color: Gray, Cooling type: Active, Number of fans: 2 fan(s). Width: 11.6" (295 mm), Depth: 5" (127 mm), Height: 1.61" (41 mm)
Manufacturer: Trendnet
SKU: 5893545
Manufacturer part number: TI-RSP100048
No shipping options
  • Industrial power supply
  • Compatible with 4U 19” Rackmount TI-R4U (sold separately)
  • Provides up to 1000W of power (48V DC, 21A)
  • High efficiency 94% and low power dissipation
  • Built-in active Power Factor Controller
  • Forced air cooling via built-in DC fans
  • Protections: Short circuit, overload, over voltage, over temperature
  • UL 508 approved
  • Built-in DC OK relay contact
  • 100% full load burn-in test
  • Industrial power supply
  • UL 508 approved
  • Built-in DC OK relay contact
  • 100% full load burn-in test
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Depth5"
Width11.6"
Height1.61"
Weight3.84 lbs
Total power1000 W
Technical details
Product colorGray
Design
CertificationCE UL 508CB 60950-1 TUV EN60950-1
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90 %
Power
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Features
Number of fans2 fan(s)
Cooling typeActive
LED indicatorsPower
Input current12 A
PurposeServer
Mean time between failures (MTBF)313100 h
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Depth5"
Width11.6"
Height1.61"
Weight3.84 lbs
Total power1000 W
Technical details
Product colorGray
Design
Operational conditions
Power
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Features
Number of fans2 fan(s)
Cooling typeActive
LED indicatorsPower
Input current12 A