Tycon Systems TP-POE-48GD PoE adapter Gigabit Ethernet 48 V
Tycon Systems TP-POE-48GD. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Cabling technology: CAT5. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, AC adapter input voltage: 90 - 264 V, AC adapter frequency: 47/63 Hz. Certification: CE/FCC/UL/CB. Weight: 5.29 oz (150 g), Dimensions (WxDxH): 3.35 x 2.99 x 1.42" (85 x 76 x 36 mm)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 3455220
Manufacturer part number: TP-POE-48GD
No shipping options
The TP-POE-48G are autoranging so that they accept AC inputs from 90VAC to 264VAC (50/60 Hz) and they supply regulated 24VDC at the output. They have various protections for surge, short circuit and overload.
Output is 48VDC with load regulation within 5%.
Features:
-Remotely Power Equipment thru CAT5 Cable up to 100m
-Autoranging Switching Power Supply
-Short Circuit, Over Current and Over Voltage Protection
-High Temperature Operation
-Compact size
-Floor / Desktop / Wall Mount
-CE/FCC/UL/CB Approved
Features:
-High Temperature Operation
-Compact size
-Floor / Desktop / Wall Mount
-CE/FCC/UL/CB Approved
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Frequency47 - 63 Hz
Weight5.29 oz
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Design
CertificationCE/FCC/UL/CB
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-30 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 80 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90 %
Power
Input voltage90 - 264 V
AC adapter input voltage90 - 264 V
AC adapter frequency47/63 Hz
Power over Ethernet (PoE) voltage48 V
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH)3.35 x 2.99 x 1.42"
Input current0.35 A
LED indicatorsYes
Performance
Cabling technologyCAT5
Network
Ethernet interface typeGigabit Ethernet
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE)Yes
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Frequency47 - 63 Hz
Weight5.29 oz
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Design
CertificationCE/FCC/UL/CB
Operational conditions
Power
Input voltage90 - 264 V
AC adapter frequency47/63 Hz
Weight & dimensions
Input current0.35 A